Binali Yıldırım: Bakanlığımda Böcek Arattım !

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndaki dinleme cihazları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım’ı da endişelendirdi.

Bakan Yıldırım, Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndaki dinleme cihazları için “Herkes dertli. Simitçi bile dinleniyorum düşüncesinde” dedi. Kritik görevdekilerin böcek araması yaptırdığını belirten Yıldırım, “Benim bakanlığımda rastlamadım” diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YıldırımAnkara İzmir Hızlı Tren hattının Afyonkarahisar bölümünün temel atma töreni için gittiği Afyon’da Bugün gazetesinin Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan‘ın sorularını cevapladı. Bakan Yıldırım telekulak tartışmalarıyla ilgili olarak yeni yasal düzenlemelerin sinyalini verdi.

Bakan Yıldırım, Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na konan dinleme cihazları ve telekulak olayına ilişkin şunları söyledi:

“BÖCEK ARATTIK, BİR ŞEY BULAMADIK”

Olmaması icap eder ama oluyor. Bu (böcek), teknolojinin getirdiği baş belası bir iş. Bundan herkes dertli. Bütün ülkelerde oluyor. Bütün kritik görevde olan arkadaşlar bu tip şeyleri (böcek araması) zaman zaman yaptırıyorlar. Benim bakanlığımda bugüne kadar rastlamadım. Konuya iki boyutlu bakmak lazım. Eğer bir siyasiyi, bir bakanı dinleme varsa ona göre çalışma yapılıyorsa bu ayrı. Bir de şahsi meselelerle ilgili olanlar var, onlar ayrı. Şahıslar bakımından ne Baykal ne bir başkası, olayları yaşayanlar işin üzerine gitmediler. Niye gitmediler? Zaten mağduriyet yaşamış her seferinde gündem olmasın diyor olabilir. ‘Devlet bulsun’ diyor. Takip mekanizması olmazsa sonuç almak zorlaşıyor. Uzun zamana yayılıyor.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERDE DURUM DAHA KÖTÜ”

Biz bu tip verilerin delil olarak kabul edilmemesi yönünde yasa yaptık. Bu sayede çok kişi hapisten çıktı. Bir adım daha yapıp res’en takibe geçmek lazım. İşin cinsine göre soruşturmaya geçmeyi düşünüyoruz. Yani takibi şikâyete bağlı suç olmaktan çıkartacağız. Simitçi bile dinleniyorum düşüncesinde. Bu algı kötü. Rakamlara bakıyorsunuz gelişmiş ülkelerde durum daha kötü.

“ULUSAL GÜVENLİ AĞ KURUYORUZ”

Siber suçlarla mücadele konusunda diğer ülkelerden geri kalmış değiliz. Hatta bazı konularda öndeyiz. İlk defa yasal düzenleme yapan 5 ülkeden biriyiz. Meclis açılınca hemen çıkacak bir yasa var. Geçen yıl imzasını attık. Avrupa Konseyi siber suçlar sözleşmesi. Buraya taraf olan 47 ülkede herhangi bir bilişim suçu işlense veya işleme teşebbüsü olsa bilgilendirmek ve bilgileri paylaşmak mecburiyetinde.

Şu anda tek tek savcılar ülkelere yazıyor. Tabii sonuç almak imkânsız gibi bir şey. Bu aşılmış olacak. İkinci yapacağımız iyileştirme, siber güvenlikle ilgili yasal düzenleme. Orada siber güvenlik kurumunun yasal altyapısını güçlendiriyoruz. Uluslararası Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) 7/24 siber saldırıları, ilgilileri takip ediyor. Özel bir yazılımla saldırıları durduruyor. Şimdi ulusal intranet kuruyoruz. Güvenli kamu olacak. Ulusal güvenli ağ kuruyoruz.

Haberler.com haberi 22.09.2013

Kaynak: https://www.haberler.com/binali-yildirim-bakanligimda-bocek-arattim-5091318-haberi/