Elektronik böcek cihazı ile gizli olarak ortamdaki ses dinlenebilir ve kayıt edilebilir.

Ortamdaki sesin dinlenebilmesini sağlayan birçok böcek çeşidi bulunmaktadır. Bu böcek ve yöntemlere her geçen gün bir yenisi daha eklense de bazı eski yöntemler hala geçerliliğini korumaya devam etmektedir.

Gelişmiş teknolojik imkanlar ile oda içerisine nüfuz etmeden, dışarıdan oda içindeki sesi dinlemenin ve kaydetmenin de birçok yöntemi bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden en eski ve en bilindik olanı lazer ile dinleme yöntemidir.

Bu yöntem “Lazer mikrafon” olarak da bilinir.

Dinleme işlemi devamlı olarak yapılacak ise, risk faktörü olarak ; fark edilme ve maliyet de artarak devam edecek iki önemli değişkendir, tamda bu noktada lazer ile dinleme yöntemi günümüzde hala geçerliliğini koruyan oldukça etkili ve maliyet uygun dinleme yöntemlerinden biridir.

Lazer ışınının en büyük özelliği : yön verilebilmesi ve dağılmaz olmasıdır.

Lazerin en dikkat çekici özelliği ise yönlendirilmesidir, bu özelliği ile hedeften geri yansıyacak şekilde yönlendirme işlemi kolayca yapılır.

Lazer ışınının frekansa göre dağılım aralığı bir milyonda biri civarındadır. Bundan dolayı lazer dalgası üzerine çok sayıda dalga istenilen frekanslarda bindirilerek iyi bir taşıyıcı dalga işlevi görür.

Lazer ile dinleme yönteminde hedef odanın içerisinde bulunan pencere, cam, ayna gibi ses titreşimini üzerinde tutan yüzeylerden bu titreşimin geri yansıyan ışın alınarak ayrıştırılması ile dinleme gerçekleşmiş olur.

Lazer ile Dinleme Yönteminin Avantajları ve Dezavantajları:

– Uzak mesafelerden dinleme yapılabilmesi ile fark edilme riski en aza indirilir. Dinleyenin kendi kirasını ödediği ve kontrolü sağladığı bir yerden yapılabiliyor olması dinleyene daha güvenli bir alan oluşturmaktadır.

– Modern ofis tasarımları çok katlı ve cam kaplı çalışma ortamlarına dönüştükçe daha çok tercih edilen yöntemlerden olmaya başlamıştır.

– Lazer sistemleri ve güç yükselteçleri gelişen teknoloji sayesinde piyasadan kolayca alınabilen uygun fiyatlı sistemler haline gelmiş böylelikle daha kolay tedarik edilebilmektedir.