Telekulak Çetesinin Şaşırtan Casus Cihazları !

ANTALYA Emniyet Müdürlüğü’nün yasa dışı yollarla telefon ve ortam dinlemeleri yaptığı ileri sürülen suç örgütüne yönelik operasyonunda toplam gözaltı sayısı 62 oldu. Dinleme yaptıran 52 kişiden 27’sinin kadın olduğu ortaya çıktı. Telekulak çetesinin kullandığı cihazlar arasında içerisine gizli kamera ve dinleme cihazı yerleştirilmiş oda parfümü, kalem, gözlük ve kol saati dikkat çekti.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, Organize Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin bir yıl önce gelen ihbar üzerine çalışma yaparak dün gerçekleştirdiği ’3’üncü Kulak’ operasyonunun detayları ortaya çıktı. Polisin Antalya dışında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Manisa, Aydın, Erzurum, Niğde, Tekirdağ, Isparta, Ordu, Mardin, Amasya ve Kastamonu’da gerçekleştirdiği operasyon kapsamında gözaltına alınan ve çete lideri olduğu öne sürülen Ercan Ö. ile çete üyesi oldukları ileri sürülen Güngör Ö., Murat A., Metin A., Temir Ş., Muhammet Y., Özcan İ., Osman K., Sedat K. ve Mustafa B. dün gece Antalya’ya getirilerek sorgulanmaya başlandı.

Sorgular devam ederken, 27’si kadın 52 kişinin telekulak çetesine dinleme yaptırdığı ortaya çıktı. Toplam gözaltı sayısı dün gece 62’ye ulaşırken, dinleme yaptıran 35 kişi, ifadelerinin ardından soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan’ın talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Dinleme yaptırdıkları için ’Özel hayatın gizliliğini ihlal’ ve ’haberleşme gizliliğini ihlal’ suçlamalarıyla Antalya’ya getirilen 17 kişinin daha şüpheli olarak ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılacağı belirtildi.

ÇETEYE SORGU

Diğer yandan ’Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ’örgüt yöneticisi ve üyesi olmak’, ’örgüt kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal’, ’haberleşme gizliliğini ihlal’ ve ’Kaçakçılık Kanununa muhalefet’ suçlamasıyla 10 kişinin ise sorgusu sürüyor. Pazartesi gününe kadar poliste sorgulanmaları beklenen şüphelilerin evlerinde ve kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda ele geçirilen dinleme ve izleme cihazları ise bugün basın mensuplarına gösterildi.

Telekulak çetesinin kullandığı cihazlar arasında içerisine gizli kamera ve dinleme cihazı yerleştirilmiş oda parfümü, kalem, gözlük ve kol saati dikkat çekti. Araç takibi için kullanılan GPRS’e dönüştürülmüş ve araca monte edilebilen özellikte mıknatıslı cep telefonu ile eş takiplerine yönelik fotoğraflar da delil oldu.

ELE GEÇİRİLEN MALZEMELERİN LİSTESİ

Polisin ’3’üncü Kulak’ operasyonunda şüphelilerin evlerinde ele geçirdiği malzemeler şunlar:

22 elektronik entegre kartı üzerine monte kamera,

15 oto anahtarlığı görünümlü görüntü ve ses kayıt cihazı,

27 gümrük kaçağı ve klonlanmış cep telefonu,

9 dinleme yazılımı yüklenmiş cep telefonu ve sim kartları,

8 kalem görünümlü görüntü ve ses kayıt cihazı,

3 böcek tabir edilen hassas ortam dinleme cihazı,

2 kol saati görünümlü görüntü ve ses kayıt cihazı,

2 MP3 çalar görünümlü ses ve görüntü kayıt cihazı,

4 jammer tabir edilen sinyal bozucu cihaz,

gözlük görünümlü kamera,

dijital saat görünümlü görüntü ve ses kayıt cihazı,

araç takip amaçlı GPRS’ye dönüştürülmüş araca monte edilen mıknatıslı cep telefonu,

duvara monte edilebilen özellikli hassas ortam dinleme cihazı,

oda parfümü içerisine yerleştirilmiş görüntü alma ve dinleme cihazı,

2 sim kart okuyucu,

11’i dizüstü 14 bilgisayar, 19 hard disk, 14 hafıza kartı, içerisinde casus programlar yüklü 123 CD,

2 profesyonel fotoğraf makinesi,

5 eş takibi dedektiflik sözleşmesi,

3 takip ve müşteri bilgileri yazılı ajanda,

5 takip karşılığı yapılan ödemelere ait banka dekontu,

örgüt elemanlarının kullandığı 14 cep telefonu ve 22 sim kart,

8 dinleme programı yüklenen telefonlara verilen pin ve puk kodlarının bulunduğu sim kart muhafazaları,

20 eş takiplerine ilişkin fotoğraf.

Kaynak : Milliyet.com.tr (Gündem Haberleri) / Soner KOCAER/ANTALYA, (DHA) / 18.02.2011