İş yeri ve çalışma ortamlarımızda işlerimizi oldukça kolaylaştırmalarından dolayı teknolojinin getirmiş olduğu nimetlerden en üst seviyede faydalanıyoruz…

Öyle ki haberleşme ihtiyacının önemli olduğu, aynı fiziki ortamda bulunmayan iş arkadaşlarımız, yönetim ya da alt birimler ile bilgi akışının sağlanması gibi daha bir çok şeyi teknolojik cihaz ve sistemlerin üzerinden yürütüyoruz, bununla birlikte klasik diye tabir edebileceğimiz çalışma alanları ofislerimiz, sekreter ya da asistan gibi yardımcılarımızın odaları, aynı bina içerisinde bulunan, hizmet ya da temizlik odaları hatta hemen odamızın bitişiğinde bulunan bir başkasının deposu veya bir yan blokta bulunan iş yerine duvar komşuluğumuz ya da aynı sebepten dolayı alt ve üst katımızda yaşamlarını sürdüren diğer iş yerleri veya komşularımız, işte tüm bu kentsel yaşamın getirmiş olduğu yaşam tarzımızın ekmek teknemiz olan iş hayatımıza özellikle rekabet koşullarında haksız imtiyaz sağlayacak kişi ve kişilere ne kadar kolaylıkla bizlerin ve iş yerimize ait özel bilgilerin servis edildiğinin, hatta bunu kendi elimiz ile nasıl servis ettiğimizin farkında mıyız acaba?

İşte bu bilinçle klasik çalışma ortamı diyebileceğimiz bir ofiste bulunabilecek olan böcek (Elektronik Böcek) tehditleri ve bu şekilde çalışmasına imkan sağlayan diğer sistemleri görsel algımızda da yer etmesi için yukarıdaki görsel üzerinde işlenmiş olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Çalışma odamızda sıklıkla karşılaşılan böcek tehditleri kabaca şunlar olabilir:

– Asma tavana gizlenmiş mikrofon sistemleri ile ses kaydı yapılabilmektedir.

– Tavan aydınlatması için kullanılan lambaların içinde bütünleşik olarak bulunan genellikle GSM ve Wi-Fi bağlantılı gizli kamera sistemleri ile görüntü kaydı yapılabilmektedir.

– Duman ve yangın dedektörleri içerisine gizlenmiş GSM ve Wi-Fi bağlantılı kamera ve mikrofon sistemleri ile ses ve görüntü kaydı yapılabilmektedir.

– Havalandırma içerisine gizlenmiş mikrofon sistemler ile ses kaydı yapılabilmektedir. (Bu sistemler bitişik odadan takılıp takip edilebilir olduğundan oldukça yaygındır.)

– Mobilya içine gizlenmiş her türlü sistem ile dinleme, takip ve kayıt yapılabilmektedir. (örnek olarak Ofis mobilya içleri koltuk, masa, dolap, saat, klavye, mouse, askılık, tv ve benzeri her tülü cihaz kullanılabilir.)

– Resim çerçevesi içerisine gizlenmiş kamera ve ses kayıt sistemleri duvardaki konumu itibari ile oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

– Promosyon hediyeler içerisine gizlenmiş sistemler ile takip ve kayıt yapılabilmektedir. (örnek olarak : anahtarlık, kalem, çakmak ve ofis için kullanılabilecek her türlü kırtasiye eşyaları olabilir.)

– Çiçek ve saksı içerisine gizlenmiş ses kayıt sistemleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

– Duvar prizleri ve soketler ile güç sıkıntısı yaşanmadan her türlü uzun dalga, kısa dalga ve GSM iletişimi sağlayan vericiler ile dinleme ve kayırt yapılabilmektedir.

– Zemin kablo döşemesi yapılırken fazladan hat çekilerek ikiz kablolama yöntemi ile dinleme ve kayıt yapılabilmektedir.

– Kalorifer boruları gibi ses titreşimini üzerinde taşıyabilecek bina alt yapı sistemlerinden bu sesleri süzerek kayıt ve dinleme yapılabilmektedir.

– Çalışma alanı cam ve benzeri dışa açılan noktalardan yönlendirilmiş mikrofon veya buraya gönderilen lazer sistemi ve gelişmiş kamera sistemleri ile uzak mesafe ses ve görüntü kaydı ve dinlemesi yapılabilmektedir.

Not: Bu sitede bulunan tüm bilgiler İnternet ortamında halihazırda bulunan açık kaynaklardan elde edilmiş ve yasa dışı dinlemeye karşı toplumu bilinçlendirmek üzere paylaşılmaktadır. Hiçbir suretle gizli ve kanun dışı bilgi paylaşımı yapılmamaktadır.