Telekulak Nedir? Telefon Dinlemelerini Nasıl Engelleyebiliriz?

Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırdığı kadar güvenliğimizi de bir o kadar tehlikeye atıyor. Belki de kötü amaçlı birileri tarafından siz de akıllı telefonunuz sayesinde dinleniyorsunuz. Peki telefon dinlemeleri nasıl engellenebilir?

Telekulak – Telefon Dinlemesi Nedir?

İnsanların veya kurumların özel hayatlarının hiçe sayılıp bir yazılım sayesinde veya direkt olarak hat üzerinden telefon görüşmelerinin üçüncü kişiler tarafından dinlenmesi ve kayıt altına alınmasıdır. Yasal olarak kesinlikle yasaktır! Telefon dinlemeleri genellikle bir yazılım ile gerçekleşir. Dinleme yapacak kişi sizin telefonunuza uygun yazılım yazmalıdır. Yazılımı yazan kişi bunu size fark ettirmeden bir mesaj ya da mail yoluyla bile size gönderebilir. Örneğin; Turkcell gibi büyük bir GSM şirketinden geldiğini sandığınız mesaj ile bile size bu yazılımı gönderebilir. En çok dinlenebilen telefon iOS yani Apple marka telefonlardır. Android telefon markaları değişik ve yazılımları hepsinin kendine göredir. Ancak Apple tüm cihazlara aynı sistem yazılımı kurar ve daha kolay dinlenebilir yazılım üretilebilir. Kriptolu telefonlar ise dinlemenin en zor yapıldığı telefonlardır. Çünkü sistem yazılımları çok zor kırılır ve dinleme yazılımını entegre etmek çok zordur. Ancak günümüz teknolojisiyle onları da dinlemek mümkündür. 

Ortam Dinleme Nedir?

Böcek şeklinde adlandırılan cihazlar sayesinde ortam dinlemesi yapılabilir. Böcek cihazları çok küçük bir telsize benzetilebilir. Ayrıca ortam dinlemesi telefon yazılımı yardımıyla da gerçekleşebilir. Böcek isimli cihaz ile dinlemede kişi sizi 1 KM öteden bile rahatlıkla dinleyebilir. Dinlemenin önüne geçilmesi için telefonların kapatılıp bataryalarının çıkartılması ve odaya sinyal bozucu yani jammer yerleştirilmesi gerekir. Jammer sayesinde ses dalgalarının yayılmasının önüne geçilmiş olacaktır.

Telefon Dinlemesinde Yapılması Gerekenler

Telefon dinlemesini anlamak için yapmanız bir kaç önerimiz var. İşte telefon dinlemesini anlamak için yapılması gerekenler;

 • Eğer bir yazılım ile dinlendiğinizi düşünüyorsanız, telefonunuzu kullandığınız anda yazılım kaynağa bir SMS mesajı gönderecektir. GSM şirketinizden telefon faturanızın ayrıntılı dökümünü isteyin. Orada tanımadığınız bir numaraya, bilmediğiniz bir SMS gönderilmiş ise dinlenme olasılığınız yüksek.
 • Telefonunuzla arama yapıyorken, hata yankı ve cızırtı sesi karışırsa dinleniyor olma riskiniz var demektir.
 • Cep telefonunuzu kullanmadığınız halde şarjınız bitiyorsa dinleniyor olabilirsiniz. Bunu küçük bir testle öğrenebilirsiniz. Telefonunuzu bir masaya bırakın ve bir saat boyunca elinize alın. Telefonunuz sıcak ise dinlenme riskiniz yüksektir. Çünkü normalde telefonunuz 1 saat içerisinde soğumalı ve hiçbir şekilde kullanmadığınız için ısınmaması gereklidir. Ancak casus yazılımlar arka planda çalıştığı için telefonunuz ısınacaktır.
 • Eğer telefonunuzla konuşurken yankı ve cızırtı işitiyorsanız telefonunuzu kapatıp, bataryayı çıkarın ve birkaç dakika kadar bekleyin. Böylece dinleme son bulacaktır.
 • Uzmanlar telefonunuzu çok sık bir şekilde formatlamanızı öneriyor. Fabrika ayarlarına dönen telefonunuz casus yazılımı da silecektir. Ayrıca uzmanlar hediye adı altında gönderilen telefonlara da dikkat edilmesi konusunda uyarıyor.
 • Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın. (Tüm bilgileri sileceğinden rehberinizi, galerinizi yedeklemeyi unutmayın.)

Telefon Dinlemelerine Karşı Alınabilecek Önlemler

 1. Telefonunuzu güvenmediğiniz kişilere, tamircilere vermeyin.
 2. Telefonunuzda şifreli tuş kilitleri kullanın.
 3. Telefonunuzu açık olarak ortalıklarda bırakmayın.
 4. Size gelen mail ve mesajlarda verilen linklerde açılan sayfalardan yapılmak istenen şüpheli yüklemelere onay vermeyin.
 5. Sisteminizin yasal marketleri haricindeki yerlerden uygulama yüklemeyin.
 6. İşletim sisteminizin en son ve resmi sürümlerini kullanın.
 7. Antivirüs programı kullanın.
 8. Yüklediğiniz uygulamaların istediği erişim izinlerine dikkat edin.
 9. Özel verilerinizi telefonunuzda bulundurmayın.

Telefonunuz Dinlemelerini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Telefon konuşmasında veya ortam dinlemelerinde dinlenmek istemiyorsanız bu yöntemler işinize yarayabilir. İşte telefon dinlemelerini engelleme yöntemleri;

1. Müzik Dinleyerek 

Cep telefonları sadece bir ses aktardığı için, ortamda müzik yayını olması dinlemelerini engeller. Cep telefonunuza kulaklığınızı takın ve müziği açın. Daha sonra çantanıza koyun. Karşı taraf sadece müzik sesi duyacaktır.

2. Cep Telefonunu Kapatarak

Telefon tamamen kapalıyken dinlenmesi mümkün değildir. Bunun için telefonun enerjisinin kesik olması gerekmektedir. Telefon pilinin çıkarılması da kullanılan bazı yöntemlerden biridir. Ancak cep telefonunda dinleme yazılımı ya da böceği yüklendiyse kapalı da olsa dinlenmesi muhtemeldir. Bu nedenle, size hediye edilen telefonları kullanırken çok dikkatli olmalısınız.

3. Çift Cam Sesi Keser

Bulunduğunuz odada çift cam bulunması ve dış camın aynalı olması, bina dışından yapılacak dinlemeleri önler. Ses birinci camdan ikinci cama geçerken zayıflar, film tabakalı aynalı camda ise tamamen kaybolur.

4. Kozmik Odalar Ses Geçirmez

Türkiye’deki bazı güvenlik kuruluşlarının, bankalara kredi kartı ve teknolojisi üreten firmalarda kullanılan kozmik odaların dinlenmesi mümkün değildir. Çünkü bu odalar her türlü dinleme ve takibe karşı ses ve elektromanyetik yalıtım uygulamaktadır. Saç gibi dayanıklı maddelerden oluşan kafesler içine alınan odadaki görüşmelerin dışarıdan takibi kesinlikle mümkün değildir. 

5. E-Postalara Dikkat Edin

Elektronik postalardan gelen güvenmediğiniz mesajları açmayın. Tüm yazışmalarınız bu mesaj yüzünden takip edilebilir. Cep telefonlarınızdaki konuşmaları kriptolayan sistemler mevcut ancak Türkiye’de yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Dikkat!

Bu yöntemler yasal olarak yapılan dinlemeler için geçerli değildir. Sadece 3. şahıs yazılımlarından korunmak amaçlı yapılabilmektedir. Çünkü yasal dinlemelerde yazılımsal bir uygulama veya mail yoluyla bulaşan bir virüsle dinleme yapılmaz.

Neoldu.com teknoloji haberleri, 30.06.201515:30 Haber güncelleme tarihi 09.04.2019 10:01

Kaynak: Neoldu.com / Teknoloji Haberleri / 09.04.2019

https://www.neoldu.com/telekulak-nedir-ve-nasil-anlasilir-2898h.htm